VITALIS domov pre dôchodcov
VITALIS domov pre dôchodcov

Vitalis domov pre dôchodcov. Vitalis domov pre seniorov.

Vitalis dom pre seniorov. Vitalis starostlivosť pre dôchodcov. Vitalis domov pre dôchodcov na Račko. Vitalis život v komunite. Vitalis domov pre seniorov. Seniori v Bratislave. Seniori na Slovensku. 

Vitalis komunitné centrum pre dôchodcov a seniorov.

Táto krajina nie je pre starých?

Fotolia_131787394_XL (1).jpg
 

Žijeme v uponáhľanej dobe. V dobe, ktorá možno praje mladým, zdravým a dobre zarábajúcim. Ale ruku na srdce, zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako čelia dnešnej dobe naši seniori?

 

Je známe, že generácia skôr narodených sa novým časom prispôsobuje ťažko. Treba sa však pozrieť aj na to, prečo je to tak. Okrem toho, že seniorom sa môže súčasný svet zdať prirýchly, občas musia čeliť aj viacerým problémom naraz. Podľa vyjadrení odborníkov je najväčším problémom seniorov samota. Zároveň známa múdrosť hovorí, že ak sú starší ľudia medzi seberovnými, necítia sa starí. Lenže generácia skôr narodených sa nechce pohybovať iba medzi svojimi rovesníkmi a už vôbec nie na periférii záujmu ostatnej spoločnosti. Z médií sa dozvedáme akurát o oslavách životných jubileí, v tom horšom prípade o kriminalite spáchanej na senioroch. Čo však ostatné témy, ktoré sú seniorom blízke?

Staršia generácia chce prežiť svoju jeseň života obklopená aktívnym životom. Chcú zostať nablízku svojim príbuzným a odpútať sa od starostí, ktoré ich neraz trápia. Vytvárame im však dostatočné podmienky na to, aby takúto starobu prežili? Prognózy hovoria, že len v Bratislave bude o štyri roky chýbať viac ako 1 300 miest v zariadeniach pre seniorov. Nie je načase prestať riešiť iba realitnú výstavbu pre aktívnu generáciu a začať splácať dlh aj našim rodičom či starým rodičom?

Riešením by bolo, keby už dnes začali vznikať projekty, ktoré budú slúžiť tým skôr narodeným. Každý z nás predsa chce mať svojich rodičov počas ich staroby nablízku a chce im zabezpečiť pokrytie ich potrieb, predovšetkým v oblasti zdravotníckej starostlivosti, prípadne opatery. Takisto je potrebné vytvárať komunitné priestory, ako parky a oddychové zóny, ktoré budú slúžiť nám všetkým. Seniori sa v nich budú v bezpečnom prostredí prirodzene stretávať s mladými ľuďmi a nebudú tak izolovaní medzi štyrmi stenami.

Riešenia problémov seniorov, žiaľ,  často vnímame iba v rovine politických vyhlásení pred voľbami. Reálne a funkčné riešenia sa následne buď nezrealizujú, alebo nefungujú. To, že priemerný vek života sa predlžuje, znamená, že ľudia budú odsúdení na čoraz dlhšiu samotu?

 

Každý z nás vie svojou troškou prispieť k lepšej budúcnosti staršej generácie. Môže to byť iba telefonát, návšteva či prianie k ich sviatku. Nezabúdajme však, že to hlavné musia urobiť kompetentní. A síce vytvoriť našim seniorom podmienky, v ktorých dôstojne prežijú svoju jeseň života. Verme preto, že kompetentní aspoň na chvíľu zabudnú na svoje záujmy a politické body a vytvoria z našich obcí miesto, kde by starobu chceli prežiť aj oni sami.